Obsah stránky
test
Když byla polena spočítána a v korytě Teplé Vltavy byl dostatek vody, trámky se vytáhly a došlo k náhlému uvolnění nahromaděného dřeva, které poté putovalo po hladině Vltavy až do papíren ve Větřní. Provoz lenorských rechlí byl ukončen až po vybudování přehrady na Lipně v roce 1959.
Celá stavba je 27,77 metrů dlouhá a je opatřena dřevěným bedněním až po střechu Celková výška průchozí dřevěné části od podlahy ke stropu činí 3 metry. Podlaha má šířku 1,8 metrů a je tvořena několika velmi mohutnými trámy. V těchto trámech jsou dobře patrné vydlabané otvory po zasouvání trámců k zadržování plaveného dřeva. Stavba je kryta valbovou střechou. Prostor rechlí byl dříve uzavíratelný z obou stran dveřmi. Mostovka se nachází cca 4 metry nad hladinou Vltavy na třech kamenných pilířích.
Krytých dřevěných mostů je v Čechách pouhých devatenáct, z toho pouze dva sloužily ke splavování dřeva – v Lenoře a Českém Krumlově. Vzhledem ke své původní funkci je tato stavba cennou a ojedinělou technickou památkou historie plavení dřeva po Vltavě. O významnosti mostu svědčí rovněž fakt, že na speciální zlaté minci vydané Českou národní bankou v roce 2014 je právě tento most.
V roce 2014 byly rechle rekonstruovány pod dohledem Národního památkového ústavu. Bylo zachováno maximum původních prvků.