Obsah stránky
Sklářské muzeum v Lenoře
Provozní doba Po – Ne 8:30 –12:00 12:30 – 16:00
Vstupné je 40 Kč pro dospělé a 20 Kč pro děti.
Muzeum je umístěno v budově obecního úřadu.
Sbírka skla v muzeu v Lenoře patří k několika málo sbírkám skla, které se dochovaly v místě, kde dříve působily sklárny. Je unikátním historickým dokladem sklářské výroby v obci. Lenora sama vznikla v roce 1834 bezprostředně v souvislosti se založením sklárny jako osada sklářů a rafinérů skla. Celá její historie je úzce provázána právě se sklárnou.
Ve Sklářském muzeu v Lenoře je dnes uložen soubor předmětů z doby vymezené zhruba léty 1880-1980. Jde jednak o výrobky lenorské sklárny, jednak o poslední pozůstatek rozsáhlých vzorkoven skla firmy Jan Meyr a později Kralik, který se přímo v místě dochoval. Základem muzea se stala rodinná sbírka Kraliků. Po roce 1945 byla uložena v Kralikovské vile a od 2. poloviny 40. let dále rozšiřována o vzorky výrobků lenorské sklárny. V roce 1975 byla tato sbírka skla přestěhována do budovy obecního úřadu, kde byla průběžně doplňována vzorky výrobků asi do roku 1980.
Sbírka dokumentuje nejen výrobu jedné významné sklárny za více než sto let její existence, ale je i zrcadlem vývoje šumavského a českého sklářství s jeho vzestupy a pády. Zahrnuje také řadu unikátních dokladů o technikách používaných v Lenoře.
Jsou to zejména skla s lesklým „kralikovským irisem“, hutně dekorované sklo, secesní lenorské sklo, dále leptané, broušené a malované sklo vytvořené v různých obdobích existence sklárny. Zajímavý je duplikát vrstvené a broušené soupravy na bowle z 22 dílů, která byla zhotovena pro anglickou královnu Alžbětu II. , nebo váza s vyobrazením zámečku v Lenoře zhotovená kombinovanou technikou leptání a malby v prvním desetiletí 20. století.
Návštěvníci Šumavy, kteří se dostanou do Lenory či jejího okolí, by si rozhodně neměli nechat ujít příležitost seznámit se s takto kompletní historickou sbírkou českého skla pocházejícího z jedné sklárny za celou dobu její existence.